Przedszkole Hestii

Rozmowa z operatorem przedszkola i szereg przykładów współczesnych wnętrz dla małych dzieci, skłoniła nas do wyboru bardzo spokojnych środków wyrazu w koncepcji aranżacji wnętrz przedszkola Hestii. Nie stosując agresywnej grafiki, stałej zabudowy ani trwałych podziałów, pozostawiamy przestrzeń do tworzenia tymczasowych, tematycznych aranżacji dla danego zadania czy zabawy, w której dzieci mogą brać udział.

 Jasna, gładka podłoga z płytek w formacie 120x120cm oraz gładkie jasne ściany tworzą stonowane tło dla głównej atrakcji na suficie. Oprawy, które wybraliśmy, mają organiczną formę, a delikatne światło z niskonapięciowych źródeł LED, o przyjemnym, ciepłym kolorze tworzy delikatną poświatę. Można z nich zakomponować ciekawą chmurę, która nieco zmiękczy formę pudełka, do którego wchodzimy.

Zależało nam na tym, żeby uzyskać wrażenie wejścia w zaczarowany świat. Sufit zamieniliśmy na akustyczny monolityczny, stanowiący jednolite tło dla eterycznej kompozycji ze światła.

 

Ponieważ hol jest nieduży, pozostawienie wolnej przestrzeni na podłodze wydaje się zasadne.

To miejsce, gdzie dzieci są przyprowadzane i odbierane przez rodziców. Strefa wejścia celowo została zorganizowana bez dużej liczby wygodnych siedzisk, ponieważ jest to pomieszczenie tranzytowe w drodze do i z szatni.

 

Mamy tu tylko trzy pufy różnej wielkości. Główną rolę odgrywa tu ekspozycja prac dzieci - dla każdego dziecka przewidziana jest osobna ramka.

Główne wyposażenie stanowią stoły z krzesłami dla dzieci, przy których odbywa się nauka i posiłki. Stoły znajdują się w strefie blisko okna. Nad stołami wiszą dekoracyjne lampy-piłki, widoczne od wejścia.

 

Okna w dwóch salach edukacyjnych mają parapety na wysokości 90 cm, dlatego zdecydowaliśmy się na zabudowę pod nimi, która służy do siedzenia, a jednocześnie można w niej umieścić pojemniki na zabawki i przybory do pracy. Zabieg ten pozwala na ukrycie pod siedziskiem przestrzeni do przechowywania o długości 6 metrów. Zabudowa zakrywa grzejniki z otworami dla swobodnej cyrkulacji ogrzanego powietrza.

W ścianie po prawej stronie od wejścia znajdują się wnęki do siedzenia, w których powyżej siedzisk, poza zasięgiem dzieci, zaprojektowane zostały zamykane szafki dla nauczycieli.

 

Na długiej ścianie mamy regały w kształcie domków, które również służą do przechowywania przedmiotów i jako suszarka na rysunki, ale mogą stać się tłem do zabawy w sklep, dom, teatr itp.

Duża przestrzeń z dywanem jest strefą do zabawy w budowanie z wielkich miękkich klocków. Na suficie nad tą przestrzenią umieściliśmy system zaczepów do powieszania namiotów, ewentualnie innych scenografii związanych z danym zadaniem. Dodatkowo dywan jest miejscem, gdzie wszystkie dzieci mogą usiąść w grupie, gdy opiekunka potrzebuje skupić uwagę ich wszystkich jednocześnie.

Podłoga wykonana z tradycyjnego parkietu z litego dębu. Ściany pomalowane certyfikowaną farbą do użytku w przestrzeniach dla dzieci. Pas lamperii w każdej sali jest nieco innego koloru. Przygotowaliśmy trzy zestawienia kolorystyczne, dla każdej grupy inne.

W łazienkach dla dzieci umieszczono szafki na szczotki da zębów - z dekoracyjnymi otworami, które jednocześnie stanowią wentylację. Posadzki i ściany w mozaice, kolorystyka dostosowana do grupy. Niewielka toaleta przy wejściu uwzględnia możliwość jednoczesnego korzystania z niej rodzica i dziecka.

Skład zespołu Loft Architekci Wnętrz Magdalena Adamus przy projekcie Hestia Przedszkole Montessori:

  • Magdalena Adamus

  • Antoni Ciapalski

  • Mateusz Piotrowski

  • Agnieszka Jelnicka

  • Hanna Bialic

  • Agnieszka Kądziela

  • Zuzanna Gąsior

Previous
Previous

Muzeum